4 Ocak 2019 EPDM Geomembran

EPDM Geomembran

Ayyıldız İzolasyon Ürünler 13319

EPDM , Etilen ve Propilen maddelerin birleşiminden oluşan sentetik bir kauçuktur.

Doğal kauçuğun özellikleri ( yüksek elastikiyet , genleşme , çekme mukavemeti , soğuğa karşı direnç ) pratik olarak değiştirilemezken , sentetik kauçukta kimyagerin , kauçuğun hammaddelerini ve moleküler yapısını , yani Polimerin yapı tarzını , etkileyerek / değiştirerek , kauçuğu istenilen kullanım yeri ve gereksinimlerine göre üretebilme imkanı mevcuttur.

Kauçuk ürünler arasında EPDM kauçuğun diğerlerine nazaran en belirgin özelliği , oluşabilecek yüksek ısı değişimlerinde bile , elastikiyetini , çekme direnci ve kopma esnemesini muhafaza etmesi ; değişik hava koşullarına , güneş ışınlarına ve ozona , asit ve çözeltilere karşı dayanıklığıdır.

EPDM membran bu özelliklerinden dolayı ; bina temel ve yan perde yalıtımında , teras ve kubbe yapılı çatılarda , giydirme cephelerde , göletlerin tabanında , her türlü peyzaj ve bahçe göletlerinde ve arıtma tesislerinde mükemmel bir su yalıtım çözümü sunmaktadır.

EPDM ile yapılan düz çatı izolasyonu , Orta Avrupa ‘ da 25 yıldır başarı ile uygulanmaktadır. 25 senedir kesin su sızdırmazlığı sağlanan bu yapılarda kullanılmış olan EPDM membrandan alınan örnek üzerinde yapılan testlerde, numunenin halen ilgili Avrupa malzeme normunda ( DIN 7864 ) istenen değerlere ulaştığı görülmüştür.Dolayısıyla 25 senedir , hiçbir bakım yapılmadan sızdırmazlık sağlanan bu yapılarda bir 25 sene daha sızdırmazlık sağlanabileceği kabul edilebilir. EPDM membran siyah renkte, 2.30 m, 2.75 m, 3.05 m, 6.10 m, 7.62 m, 9.15 m, 12.20 m,15.25 m genişliklerde, 15.25, 30.50, 61.00 m uzunluklarda üretiliyor. 

İnşaat yerinde yapılacak uygulama için tavsiye ve gerekli destek ve olası ihalelerde danışmanlık hizmeti firmamız tarafından sunduğumuz servisin içindedir.

 EPDM Doğa Dostu 

Özellikle zamanımızda önem kazanan , doğal çevreye uyumlu , zararsız madde ve ürünlerin kullanılmasına özen gösteren , çevre bilincine sahip müşterilerimiz içinde en uygun seçim EPDM membrandır. EPDM ‘ nin materyal nitelikleri bile bunun bir göstergesidir. Bilindiği gibi bütün kauçuk ürünleri ( EPDM , CSM , Butil ve Nitril kauçuk ) çürümez ve kendiliğinden zararlı maddeler üretmez . Yangın durumunda bile doğa ve çevreyi kirleten önemli zararlar vermez ve dioksit dahi üretmez .

Uzun ömürlü bir ürün olması ve yenilenme gereksinimine ihtiyaç duymaması sebebiyle de EPDM doğa dostu bir malzemedir. Ömürlük kullanımından dolayı genelde doğaya çöp olarak dönmez ki zaten çöpe atılmayacak kadar değerli bir malzemedir çünkü kurum içeren kauçuğun yüksek ısı değerinin olması sanayide de tekrardan enerji üretimi için uygun bir yakıt olmasını sağlayarak geri dönüşümlü bir malzemedir. Ayrıca yeniden değerlendirme çalışmaları ile kauçuk , özellikle yer kaplamalarında sıkça yeniden değerlendirilip kullanılmaktadır . Son yıllarda yaygın olarak kullanılan piroliz yöntemi ile kauçuk tekrar hammaddelerine ayrıştırılabilir . Bu özellikler kauçuğun doğada birikmesini önler ve bu açıdan da doğaya zararı görülmez.

EPDM Membranlar 

Donatılı ve donatısız olmak üzere

Siyah ,gri ,kırmızı ve mavi renklerde

0.5 mm ve 2.5 mm kalınlık aralığında ve özel siparişle istenilen kalınlıkta

1500 mm ve 2100 mm eninde 

25 ve 50 m lik bobinler halinde üretilip pazarlanmaktadır.

 

 

ÜRÜN ÖZELLİKLERİ

 

Geri dönüşümlüdür bu neden ile çevreye zarar vermez

-40 ,+140 derece ısıya dayanıklıdır

Çift kanallı dikiş yapan kaynak robotları ile ek yerleri birleştirilir

Darbe dayanımı iyidir.

Korozyonu önler, yaşlanmaya dayanıklıdır

Uzun ömürlüdür.(min. 40 sene)

Yanmada e sınıfı kapsamındadır.

Çekme ve uzama mukavemeti yüksektir. Çok esnek bir malzemedir

Ozana, asit ve çözeltilere dayanımlıdır.

Uv ışınlarına dayanımlarıdır.

Düşük sıcaklıklarda elastikiyetini koruma, 250°C’ye kadar ısı şoklarına dayanım, 

Asit yağmurlarına karşı yüksek dayanım.