6 Temmuz 2019 HDPE / POLİETİLEN Geomembran

HDPE / POLİETİLEN Geomembran

Ayyıldız İzolasyon Ürünler 26340

Üretim sırasında polietilen hammadde, boya ve yardımcı katkılar (esnekliği arttırıcı, malzeme yumuşatıcı katkı maddeleri) ile hazırlanan bir yalıtım malzemesidir.


Üretim esnasında polietilen hammadde, boya ve yardımcı katkılar (esnekliği arttırıcı, malzeme yumuşatıcı katkı maddeleri) ile hazırlanır. Üretim yapılırken gerekli işlemlerden geçirilerek,  homojen olarak şekillendirilen yalıtım malzemeleridir.

HDPE(High Density Polyetylene) Yüksek Yoğunluklu Polietilen,

LLDPE(Lineer Low Density Polyetylene) düşük yoğunluklu polietilen  anlamına gelmektedir örnek olarak Evlerde kullandığımız streç filmler LLPDE'dir. Kullanılacağı yere göre detaylar,  fazla ise (girinti, çıkıntının çok olduğu yerler, hassas yüzeyler vb.) Düşük Yoğunluklu Polietilen yani LLDPE kullanılır. Daha kaba detay gerekten işlerde ise HDPE geomembran seçilmelidir.

HDPE kullanılan yerler genelde atık ve kimyasal depolama sahalarında kullanılan geomembran çeşididir. Yapı oarak serttir.  Ama sertliğine rağmen kırılma dirençleri yüksektir.

1, 1.2, 1.5 , 2,  2.5,  3 mm kalınlıklarda ve talep edilen renklerde üretilmektedirler. Genişliği istenilen boyuta göre 2.10 m'den başlayıp 9 m'ye kadar çıkabilmektedir. 

HDPE'ler yoğunlukları farklı polietilen hammaddelerin ekstruderde (malzemeyi basınç ve sıcaklıkta eriten bir makinadır.) işleyerek malzemenin homojen olarak  şekillendirilmesinden oluşturulan su yalıtım membranlarıdır. 0,8 mm. - 1 mm. - 1,2 mm. - 1,5 mm. - 2 mm. - 2,5 mm -3 mm. kalınlıklarında, 210 cm. eninde veya talep edilen en ve boyda üretimi yapılmaktadır.

Polietilen Membran Çeşitleri:

Polietilen Membran" title="UV katkılı Polietilen Membran" class="">UV katkılı Polietilen Membran

Düz Polietilen Membran 

T-Grip (Kaburgalı-Tırnaklı) olarak üretilirler.

HDPE yüksek yoğunluklu polietilen LLDPE düşük yoğunluklu polietilen anlamına gelmektedir. Kullanılacağı yere göre detaylar, girintiler ve çıkıntılar fazla ise LLDPE, daha düz detaylar mevcut ise HDPE membran seçilmelidir 

Tek Renk HDPE - LLDPE Geomembran

Malzeme, siyah, homojen ve tek renktir. İstek üzerine değişik renklerde özel üretim yapılabilmektedir. İhtiyaca göre düz ya da pürüzlü üretilmektedir.  

Sinyal Tabakalı HDPE - LLDPE Geomembran

bir yüzeyi açık renkli ince tabakadan oluşan membran modelidir. Malzeme darbe aldığında ince, açık renk katman kavlar ve alttaki koyu renk görünmeye başlar. Darbeli kısım gözle muayene yapıldığında kolayca fark edilir. 

UV Dayanımlı HDPE - LLDP Geomembran 

Güneş ışınlarına (ultra viyole) dayanıklı geomembran Üretim aşamasında hammaddeye özel katkılar ilave edilerek, malzeme güneş ışınlarına dayanıklı hale getirilir. Genelde açık gri olarak üretilen geomembranlarda, kullandığımız teknoloji sayesinde, farklı renkler de uygulanabilmektedir. 

Geotekstil Lamineli HDPE - LLDPE Geomembran 

Geomembran uygulamasında yardımcı ve vazgeçilmez bir ürün olan geotekstil, geomembranın istenilen yüzeyine lamine edilmektedir. Uygulamanın direncini arttırır, uygulanan yüzeye yapışmasını sağlar, koruyucu ve sağlam bir katman oluşturur. Üzerine beton dökülmesi halinde betonun şevli alanlarda kaymasını önler. Betona yapışarak betonla bütünleşir 

T-Grip HDPE-LLDPE Geomembran 

Geomembranın betona tutunmasını sağlayan, rulo boyunca belirli aralıklarla uzanan çıkıntıların olduğu modeldir. Özellikle, kanalizasyon kolektörleri, kanalizasyon beton boruları, duvarlı sulama ve su iletim kanallarında ve bu tarz detaylara uygun diğer uygulamalarda kullanılmaktadır. Su miktarı yoğun olan temel bohçalamada kalıp yüzeyine uygulanarak yalıtım yapılmasında

yüksek başarı elde edilmiştir. Uygulama şartları oluşması halinde önerilmektedir.