5 Temmuz 2019 Saf Polyurea - Poliürea

Saf Polyurea - Poliürea

Ayyıldız İzolasyon Poliürea - polyurea 5487
Saf olan poliürea adında anlaşılacağı üzere kimyasal formülasyonun da hiç bir katı madde içermez saf polyurea solventsiz oluşu alifatik polimerlerden meydana gelmektedir.

Polyürea çift komponentlidir. İçeriğinde polyol, polyamin ve izosiyanat bulunabilir; bu bileşim ile ortaya çıkar. Püskürtme sistemiyle uygulanan polyurea, son teknoloji bir yalıtım ve kaplama malzemesidir. Türkiye’de yaygın olarak kullanılan sistem, Alifatik Poliüretan son kat boya uygulanan polyurea sistemidir. Bu sistem UV dayanımı olan sistemdir. Güneş ya da yapay ışığa maruz kaldığında yüzey renk değiştirmez. Ülkemizde hybrid ve saf olmak üzere iki farklı polyürea kullanılmaktadır. Hybrid polyürea daha esnektir; kopmada uzaması yüzde 400-450 ve yırtılma dayanımı 55N/mm2dir. Genellikle yapıların teraslarında kullanılır. Yapının hareketlerini yüksek elastikiyeti sayesinde absorbe eder. Bu yüzden en çok tercih edilen polyürea türüdür.  Saf polyürea ise yüksek kimyasal ve mekanik dayanım istenilen yerlerde, örneğin köprü tabliyelerinde, arıtma tesislerinde, su depolarında, yüzme havuzlarında kimyasal etkilere maruz kalan ve mekanik olarak dayanım istenilen her yüzeyde kullanılabilir.Hybrid polyüreaya göre daha rijittir; kopmada uzaması yüzde 300-350, yırtılma dayanımı ise çok daha yüksektir, 96 N/mm2dir.

Saf polyureaların genel anlamda kullanışlı ve uzun ömürlü olması bu ürün uygulamasını daha cazip kılmaktadır.

Tamamen katı yapısı sayesinde dayanıklılığın ön plana çıkması elastiki özelliklerini de ön plana çıkardığımızda son derece dayanıklı bir izole malzemedir.

Zararlı bir kimyasal olan solvent içermeyen saf polyurea (poliürea) aromatik, çift komponentli sprey  olarak metal, beton, ahşap ve diğer önerilen yüzeylere uygulanabilen esnek  yapılı modifiye polyurea sistemidir. Saf polyurea hızlı jelleşmesi sayesinde -30 oC’lik ortam ısısına kadar uygulama yapılabilir.Saf polyurea uygulama esnasındaki hava sıcaklığı ve nem oranı uygulama sonucunu etkilemez.

Saf polyurea - poliürea kopma anında uzama % 400 olup esnek yapıda, shore 50 D sertlik derecesine sahiptir. Bu özellikleriyle saf polyurea -poliürea yüzeye sıkı bir şekilde yapışır, dış ortamla temasını keser, su ve hava geçirgenliğini önler, aşınmaya, sarsıntıya ve çarpmalara karşı dirençlidir.

AVANTAJLARI:

Aromatik Polyurea’ya göre daha esnek

VOC içermeyen formülden oluşur

UV’ye (ultraviyole) karşı daha dayanıklı

200°C’de de kısa süreli ısıl direnç sağlar

Esnek Polyurea - poliürea özelliğine sahiptir

UV dayanımının yüksek olması nedeniyle renk değişimine uğramaz

Sağlık açısından son derece güvenilirdir. Zararlı kimyasal içermez ayrıca kokusuzdur.